INTERNAL KONİK OKTAGON BAĞLANTI

Yapılan birçok test ve bilimsel çalışmalar ışığında günümüzde sadece dental implantoloji alanında değil sanayinin birçok alanında dahi iç içe geçen bağlantı sistemlerinin özellikle bire bir uyum, güçlerin konik yüzeylere dağılımı ile bağlantı elemanlarına minimal yük binmesinden dolayı daha dirençli bir bağlantı elde edilmesi ve sızdırmazlık konusundaki başarının ancak konik bağlantı tasarımı ile mümkün olabileceği tespit edilmiştir.

ImplatechOne, farklı renk kodları ile tanımlanmış olan NP (Narrow Platform) – mor ve RP (Regular Platform) – koyu turkuaz iki farklı konik bağlantı tipine sahiptir. Bu renk kodlaması cerrahi süreçten protez bitim sürecine kadar tüm ürünler üzerinde tanımlanmıştır.

NP Platform orta kesit üzerinden değerlendirildiğinde 9° – 9° toplam 18° açı yaparak konikliği oluştururken RP Platform 11° – 11° toplam 22° açı yaparak konikliği oluşturur. Bu avantaj farklı bölgelerde uygulanacak implantlarda kök kron oranına göre çiğneme yüklerinin bağlantıya homojen dağılmasını mümkün kılmaktadır.

1,5 mm derinliğindeki konik bağlantı sonunda bulunan ve yine 1,5 mm derinliğinde bulunan oktagon bağlantı toplam bağlantı derinliğinin 3 mm gibi çok derin bir bağlantı olmasını mümkün kılarken hem diğer bağlantılara oranla %20 oranında daha güçlü bir bağlantı elde etmemizi sağlar hem de sızdırmazlık konusunda olması gereken sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Oktagon olarak tasarlanmış olan bağlantı apikali aynı zamanda çiğneme kuvvetlerinin bağlantıya homojen dağılmasını mümkün kılarken implant abutment temas – güç dağılımınında tolerans değerlerini diğer bağlantı tiplerine kıyasla yükseltmiştir.

Ayrıca implant üst yapılarının oktagon bağlantı nedeni ile 45°’lik dilimler halinde farklı 8 pozisyonda gövdeye oturabiliyor olması estetik protez yaklaşımlarda diş hekiminin konforunu arttırmaktadır.

1,6 M vida kullanılan implant – protez konik bağlantı sistemi vida gevşemelerine bağlı sızdırma ve vida-boyun kırığının önüne geçmek için birebir uyum içinde kısa topuzlu üretilmiştir ki bu avantaj aynı zamanda estetik restorasyonlarda abutmentin 50°’ye kadar prepare edilmesini mümkün kılmaktadır.

İnternal Konik Oktagon Bağlantı