YÜZEY ve STERİLİZASYON

Biyolojik uyumluluğu ve kemik tutunmasını etkileyen en önemli unsurlar implantın gövdesinin hammaddesi, yüzey yapısı, yüzey şekli ve yüzeyin temizliğidir.

Geleneksel SLA Yüzey

Birçok CNC torna otomatlarında titanyum çubukların kazınması esnasında oluşabilecek ısıdan uzaklaşılması ve sürtünmenin azaltılması için klasik eski sistem olan CNC otomat yağların kullanımı ile şekillendirilirler. Daha sonrasında bu endüstriyel yoğun kıvamlı yağların yüzeyden sökülebilmesi için birçok solvent (çözücü) kullanılarak defalarca farklı basınç ve ısıda vakumlu yıkama işlemi uygulanır. Sonrasında makro pürüzlendirme için kumlama (alüminyum oksit), ardından mikro prüzlendirme için asit kullanılır. Bunca işleme rağmen tamamen temiz yüzey elde etmek bu teknik ile üretilen implant sistemlerinde çok zordur.

Bu yüzeylerin dezavantajlarını sıralamak gerekirse;

  • Yoğun kıvamlı endüstriyel yağlarda anaerobik bakteri oluşumları görülebilir.
  • İmplant yüzeylerinde kullanılan yağ tabakası biofilm şeklinde yüzeyi kaplar ve temizlenmesi çok zordur.
  • Makro prüzlendirmede kullanılan alüminyum oksit yüzeye yapışır ve kemiğe yerleştirilme esnasında ve/veya uzun dönemde salınım yaparak hem enfeksiyona bağlı kemik erimelerine hem de metal zehirlenmesine bağlı sinir sistemi bozukluklarına yol açabilir.
  • Asitle temizlenen yüzeyden dolayı implant gövdesinin direnç indeksinde kayıplar oluşur.
  • Yüzeyden tam temizlenemeyen asit, implant uygulanması sonucu kemikte kayıp ve yıkımlara yol açabilir.

Sektördeki implantların %95’i geleneksel SLA yüzey tipi şeklinde üretilirken yeni jenerasyon sistemlerde doğaya ve insana duyarlı temiz yüzeyli implantlar hem hastalar hem de hekimler tarafından tercih edilmektedir.

Yüzey ve Sterilizasyon
Yüzey ve Sterilizasyon
Yüzey ve Sterilizasyon

Son Jenerasyon Doku Dostu Bifazik Kalsiyum Fosfat Yüzey

ImplatechOne, doğaya ve insana duyarlı üretim teknolojisi ile Titanium Grade4 çubuklardan kazınırken soğutma amaçlı ‘’ SAF SU ‘’ kullanılmaktadır ve bu yöntem yağlı üretimin yüzeyde oluşturabileceği tüm negatiflikleri ortadan kaldırmaktadır. Kazıma işlemi sonrası ultrasonik ve cevizkabuğu polisajı ile temizlenen gövdeler optimum kemik uyumu ve doku dostu özellik kazanması için “Kalsiyum Fosfat” kaplama yüzeye hazır hale getirilmektedir.

Kalsiyum Fosfat Yüzey Morfolojisi’nde kemik implant yüzey temas oranı diğer yüzeylere kıyasla %35 daha yüksektir. Amerika menşeli Bifazik Kalsiyum Fosfat yüzey teknolojisi ile implant gövde yüzeyi, birçok bilimsel yayında da belirtilen en iyi osseointegrasyon yüzey mikroporozite aralığı olarak tanımlanan 1,4~1,8 mikron aralığında homojen olarak standardize edilmektedir. Yüzey uygulamasından çıkan implant gövdeleri son teknoloji lazer muayene sistemleri ve optik muayene sistemleri ile %100 kontrolden geçirilir.

Hydroxylapatite >65%, b-TCP, a-TCP and TTCP phase <35%

Kontrolden geçirilen yüzeyleri hazırlanmış implant gövdeleri GAMA Sterilizasyonu ile 5 yıllık raf ömrüne sahip olmaktadır.

Bifazik Kalsiyum Fosfat Yüzey
Bifazik Kalsiyum Fosfat Yüzey
Bifazik Kalsiyum Fosfat Yüzey
Bifazik Kalsiyum Fosfat Yüzey